BRUNEI DARUSSALAM BÜYÜKELÇİLİĞİ, ANKARA TÜRKİYE


BRUNEI DARUSSALAM

 

Resmi Adı:

Negara Brunei Darussalam
(Brunei Ülkesi, Barışın Ülkesi)

Başkent:

Bandar Seri Bewagan

Konum:

Brunei Darussalam, Güneydoğu Asya’da Borneo adasının kuzey-batı kıyısında yer almaktadır.  Güney Çin denizine kıyısı bulunmakla beraber bütünüyle Malezya’nın Sarawak eyaleti tarafından çevrelenmiştir.

Yönetim Şekli:

 Anayasal Sultanlık

Konuşulan Diller:

Resmi dil Bahasa Melayu (Malayca) olup ticari alanda ingilizce kullanımı oldukça yaygındır. Ülkede ayrıca Çince’nin lehçeleri de bazı kesimler tarafından kullanılmaya devam etmektedir. 

Din:

Devletin resmi dini İslam olup, Budizm, Hıristiyanlık, ve diğer dinlerde serbesttir.

Nüfus:

422.700 (2011 verilerine göre)

Coğrafi Bilgiler:

5,765 km2 yüz ölçümüne sahip olan ülkenin Güney Çin denizinde 161 km uzunluğunda sahil şeridine sahiptir. Stratejik konumu Borneo adasının kuzey-batı kıyısında tam Asya’nın kalbinde, birçok ASEAN ülkesinden sadece iki veya üç saat uçuş uzaklığında yer almaktadır. Yüz ölçümünün %70’i yağmur ormanları ile kaplıdır.

Brunei Darussalam, Brunei-Muara, Tutong, Belait ve Temburong olmak üzere 4 bölgeye ayrılmıştır. Başkent Bandar Seri Begawan, Brunei-Muara bölgesinde yer almaktadır. Başkent devletin ve iş yaşamının merkezidir. Tüm diğer büyük kentler, başkent Bandar Seri Begawan’dan sadece iki saat sürüş mesafesindedir.

İklim:

Ekvator kuşağında yer alan Brunei Darussalam ortalama 28° Santigrat derecesi, yüksek nemi ve şiddetli yağışları ile tropikal ikliminin tüm özelliklerine sahiptir. Mevsimlere göre sıcaklık 23° ila 32° derece arasında değişmekte olup yine mevsimlere göre oldukça nemli ve yağlışlı olabilir. Yıllık yağış ortalaması 320 cm’dir. Ülkede doğal afet olduğuna dair herhangi bir tarihi kayıt bulunmamaktadır.

Para Birimi:

Brunei Doları (B$) Singapur Dolarına göre derecelendirilmekte olup değiştirilebilir $1 $5 $10 $50 $100 $1,000 $ ve $10,000 dolar banknotları mevcuttur. Madeni para olarak 1, 5, 10, 20 ve 50 cent banknotları bulunmaktadır. Singapur kağıt banknotları ile madeni paralar (Singapur $1 madeni hariç) Brunei Darussalam’da kullanılabilmektedir. Singapur’da ise Brunei banknotlarının sadece en yeni tasarıma sahip olanları kullanılabilmektedir.   

Saat Dilimi:

GMT +0800 (Standart Saat).

Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GDP)

20.5 million (2011)

Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GDP)/ Kişi başı

B$48.7 bin (2011)

Başlıca Doğal Kaynaklar:

Petrol, Doğal gaz

Tüketici Fiyat Endeksi:

106.9 (2011 verilerine göre)

Enflasyon Oranı:

2.0 %

Milli Gün:

23 Şubat tarihinde ülke Milli günü kutlanmaktadır. Brunei Darussalam ın İngiltere den 1 Ocak 1984 tarihinde bağımsızlığını kazanması anılmaktadır.

İnsani Gelişmişlik Endeksi:

İnsani gelişmişlik endeksi yaşam kalitesini değerlendiren bir endeks olup,Brunei Darussalam çok küçük bir ülke olmasına karşın islam aleminde insani gelişmişlik endeksine göre birinci sırada yer almaktadır.